PN EN 50600 to pierwszy europejski standard, który wykorzystuje holistyczne podejście do stworzenia kompleksowych specyfikacji dla nowej infrastruktury centrów przetwarzania danych. PN EN 50600 został stworzony jako wytyczna, dlatego schemat certyfikacji nie jest dostępny. Brakującym ogniwem, który dostosował wymagania normy EN 50600 na możliwe do oceny kryteria, jest TSI.STANDARD opracowany przez TÜViT.
TÜViT to międzynarodowa, niezależna jednostka certyfikująca, która wspiera operatorów centrów danych oraz projektantów. Począwszy od analizy ryzyka środowiskowego, oceny projektu, nadzoru budowlanego, uruchomienia, aż po audyt oraz certyfikację wybudowanych obiektów. Od 2001 roku TÜViT przyznała ponad 450 certyfikatów i tym samym stała się wiodącym dostawcą usług w zakresie realizacji niezależnych testów i certyfikatów, które tworzą niezbędne zaufanie do produktów, systemów i procesów wszystkich stron zaangażowanych w złożone projekty IT – wskazuje Mario Lucas, międzynarodowy Account Manager TÜV NORD GROUP. Certyfikacja TÜViT opiera się na katalogu kryteriów TSI.STANDARD, który spełnia wymagania normy EN 50600 i jest zalecany jako standardowa metodologia oceny zgodności z normą.
Opracowana przez Europejski Komitet Elektrotechniczny (CENELEC) kompleksowa seria PN EN 50600 oferuje różne poziomy dostępności dla systemów i może też być rozumiana jako system modułowy. Przede wszystkim PN EN 50600 stanowi standard obowiązujący w całej Europie, który ma zastosowanie podczas budowy nowych centrów danych. Określa on sprawozdania z oceny i analizy, które są niezbędne przed rozpoczęciem prac projektowych i budowlanych. Pomimo że standardy zarządzania ISO, np. ISO / IEC 27001 są równie istotne dla ustawienia centrów danych i koncentrują się na poziomie organizacyjnym oraz proceduralnym to wymagania PN EN 50600 koncentrują się na fizycznym bezpieczeństwie oraz dostępności systemów mechanicznych. Norma definiuje wymagania dotyczące konstrukcji, zasilania, klimatyzacji i wentylacji, okablowania, systemów bezpieczeństwa oraz kryteria działania centrów danych.
Wymagania Normy realizować można indywidualnie dla poszczególnych zakresów, np. w części IT w rozbiciu na chłodzenie, zasilanie, szafy, ochronę fizyczną. Jednak wraz z przechodzeniem na wyższe poziomy, wzrastają wymagania i wówczas istotne jest, czy dostarczamy dla każdego zakresu indywidualne rozwiązanie, czy korzystamy z dużych dostawców jak np. firma Rittal – Norma, a w przyszłości Standard, ze swoim szerokim spektrum wymagań stawia dość poważne wyzwanie dla wszystkich, zarówno dla projektanta, jaki i użytkownika czy integratora. Rittal w zakresie IT może udzielić wsparcia z rozwiązaniami kompleksowymi dla chłodzenia, zasilania, szaf, monitoringu czy ochrony fizycznej systemów nawet dla najwyższych poziomów Normy – mówi Bogdan Marczak, Data Center Systems Designer Rittal.
Certyfikowane przez TSI / PN EN50600 centra danych można znaleźć w różnych branżach, takich jak banki, przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, dostawcy kolokacji, przemysł chemiczny i samochodowy, lotniska, średnie firmy produkcyjne.
Opublikowane certyfikaty można znaleźć tutaj: https://www.tuvit.de/en/services/certification/secure-infrastructures-for-it-systems/
O firmie Rittal
Rittal Sp. z o.o. jest polskim oddziałem Rittal GmbH & Co. KG z siedzibą w Herborn w Hesji, wiodącego światowego dostawcy systemowy szaf sterowniczych, systemów rozdziału prądu, klimatyzacji, infrastruktury IT oraz oprogramowania i serwisu. Rozwiązania systemowe Rittal stosowane są we wszystkich dziedzinach przemysłu, w budownictwie maszyn i urządzeń oraz w branży informatyczno-komunikacyjnej (ICT).
Do szerokiego spektrum zastosowań należą rozwiązania infrastruktury dla modułowych i energooszczędnych centrów przetwarzania danych, od innowacyjnych koncepcji bezpieczeństwa, aż po fizyczne zabezpieczanie danych i systemów.
Rozwiązania Rittal są dedykowane dla przemysłu i infrastruktury IT, spełniają wszelkie światowe wymagania, atesty oraz normy.
Firma Rittal GmbH & Co. KG została założona w roku 1961 i jest obecna na całym świecie z 18 fabrykami, 64 lokalnymi spółkami córkami oraz 40 agencjami. Rittal jest największą spółką wchodzącą w skład grupy Friedhelm Loh Group. Cała grupa zatrudnia ponad 11 500 pracowników i w 2011 roku wygenerowała przychody w wysokości 2,2 miliona euro.
Spółka Rittal Sp. z o.o. została założona w 1999 roku i jest obecnie powszechnie znaną oraz rozpoznawalną marką w Polsce, gwarantującą najlepszej jakości produkty i usługi Rittal, doradztwo techniczne oraz serwis dla firm działających na polskim rynku.
Pozostałe informacje są dostępne na stronie www.rittal.pl i www.friedhelm-loh-group.com
Link do strony artykułu: https://badaniamarketingowe.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/certyfikacja-tuev-it-w-kontekscie-normy-pn-en-50600